Zapobieganie windykacji: rola prawników w ochronie twoich interesów

Categories Usługi
antywindykacja

Antywindykacja obejmuje szereg działań najczęściej prawnych, które mogą doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej danej jednostki lub przedsiębiorstwa wobec wierzycieli, najczęściej firm windykacyjnych czy w czasie trwania egzekucji komorniczej. Zanim sprawa trafi do sądu możliwe jest zbadanie zasadności roszczenia, negocjowanie z wierzycielami. W przypadku zaistnienia sytuacji przedsiębiorstwa często decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej, wówczas możliwe jest aby prawnicy reprezentowani klienta zarówno przed sądami jak i przed samymi komornikami. Jest to sposób na rozwiązanie lub załagodzenie pojawiających się problemów w danej działalności. Jakie działania stanowią składowe antywindykacji?

Pomoc w antywidnykacji

antywindykacjaPodstawowym działaniem jakie może okazać się niezbędne podczas działania antywindykacyjnego jest prowadzenie negocjacji. Mogą być one prowadzone z wierzycielami lub  firmami windykacyjnymi. Prawnicy są w stanie dzięki odpowiednio zastosowanym technikom osiągnąć satysfakcjonujące obie strony warunki porozumienia. W zależności od specyfiki danej sytuacji, a także pozycji negocjacyjnej dłużnicy mogą uzyskać możliwość rozłożenia zadłużenia na raty, częstościowego lub całkowitego umorzenia odsetek lub może również nastąpić całkowite odstąpienie wierzyciela od czynności egzekucyjnych.

Innym działaniem jakie może podjąć prawnik podczas prowadzenia działań antywindykacyjnych jest sprzeciw nakazu zapłaty, który jest sposobem na przedawnione sprawy kierowane do sądu. Niekiedy istnieje możliwość uchylenia się od obowiązku spłaty, co możliwe jest poprzez przygotowanie odpowiedniego pisma. Jego dokładnym sporządzeniem zajmą się prawnicy działający w kancelarii. Dzięki rozległej znajomości różnorodnych przepisów prawnych są oni w stanie odpowiednio przygotować dokument. Prawnicy dokonają analizy pozwu lub nakazu, zaopiniują zasadność jego złożenia oraz sporządzą swoistą odpowiedź. Wówczas nakaz zapłaty jest uchylany, a sam wierzyciel nie może zastosować przymusu egzekucyjnego.

Warto również pamiętać, że w niektórych sytuacjach gdy przedsiębiorstwo otrzymało wezwanie do zapłaty możliwe jest uchylenie się od konieczności uiszczenia danej kwoty. Dokładne przeprowadzenie analizy bardzo często wykazuje, że z uwagi na charakter sprawy zostały popełnione roszczenia i błędy formalne lub proceduralne popełnione przez pierwotnego wierzyciela lub firmę windykacyjną, które umożliwiają uchylenie się od spłaty.

Działania podejmowane w celach antywindykacji są uzależnione od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorstwa. Bardzo często prowadzone są one jednocześnie powodując, że nawet w przypadku niecodziennych lub bardzo poważnych problemów dana działalność jest w stanie odzyskać utraconą równowagę. Obsługa prawna niezależnie od sytuacji zawsze doradzi jakie działania najlepiej podjąć.

Rola prawnika w windykacji międzynarodowej

Windykacja międzynarodowa to proces odzyskiwania należności, który ma miejsce, gdy dłużnik i wierzyciel działają w różnych krajach lub gdy zadłużenie ma międzynarodowy charakter. W takich przypadkach, rola prawników staje się kluczowa i nieoceniona. Prawo międzynarodowe jest skomplikowane i różni się w zależności od kraju. Prawnicy specjalizujący się w windykacji międzynarodowej muszą być dobrze zaznajomieni z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju oraz międzynarodowymi umowami i konwencjami dotyczącymi windykacji. To umożliwia im skuteczną interpretację i wykorzystanie prawa w celu odzyskania należności. Głównym celem kancelarii w windykacji międzynarodowej, jest ochrona interesów klienta, czyli wierzyciela. Prawnicy starają się odzyskać jak najwięcej środków w możliwie najkrótszym czasie, minimalizując koszty i ryzyko.