Aktualnie dostępne na rynku systemy wentylacyjne

Categories Budownictwo
systemy wentylacyjne Kraków

Wentylacja pomieszczeń jest niezbędna absolutnie wszędzie, ponieważ pozwala na komfortowe i zdrowe spędzanie czasu w danym miejscu. Właśnie dlatego podczas wyboru poszczególnych systemów wentylacyjnych czy ich części warto wiedzieć, co wybrać i co się sprawdza, a na początek, co jest dostępne. W tym artykule dowiesz się, jakie istnieją systemy wentylacyjne i co znajduje się na rynku. Zapraszamy do lektury każdego, kto chce odpowiednio zadbać o system wentylacyjny.

Rodzaje wentylacji

Jeśli chcesz wybrać dobry system wentylacyjny, warto zorientować się, jakie systemy są dostępne i czym się charakteryzują, ponieważ dopiero wtedy będziesz w stanie dobrać dany system do swoich potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów wentylacji jest wentylacja mechaniczna, która posiada wentylatory, dzięki którym powietrze jest przenoszone w odpowiedni sposób. Cechą charakterystyczną tego typu wentylacji jest możliwość używania jej niezależnie od warunków pogodowych. Oprócz tego ten rodzaj wentylacji pozwala na zmianę temperatury świeżego powietrza, czyli może ono być cieplejsze lub chłodniejsze, według potrzeb.

Nieco inna jest wentylacja naturalna, której mechanizm działania jest bardzo prosty. Kratki wentylacyjne znajdują się w kilku pomieszczeniach w danym mieszkaniu, domu czy innym lokalu, a wentylacja jest uzależniona od czynników związanych z temperaturą panującą na zewnątrz oraz z pogodą. Dzięki temu taki system wentylacyjny świetnie przystosowuje się do różnych warunków, choć nie da się nim sterować tak, jak w przypadku wentylacji mechanicznej.

Wentylacja oszczędna i ekologiczna

Osoby, które są świadome wpływu zużycia energii i chcą działać jak najbardziej ekologicznie, często decydują się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ten typ gwarantuje rekuperację powietrza, co jest jedną z jego największych zalet. Chodzi tutaj o odzyskiwanie ciepła, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie są zauważalnie mniejsze, a wykorzystanie mniejszej ilości energii jest korzystne dla środowiska. Oprócz tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zawiera również filtr, dzięki któremu w danym pomieszczeniu nie zalega wilgoć i nie rozprzestrzeniają się substancje powodujące alergię czy inne nieprzyjemne reakcje.

wentylacja kraków

Wentylacja hybrydowa

Do dostępnych na rynku systemów wentylacyjnych można zaliczyć również wentylację hybrydową. Jest to bardzo ciekawa propozycja, ponieważ składa się z elementów charakterystycznych dla dwóch innych rodzajów wentylacji – naturalnej i mechanicznej. Ten rodzaj posiada wentylator, który jest niezwykle przydatny, ponieważ pełni funkcję kontrolną i wpływa na ruch powietrza. Jednocześnie wentylacja hybrydowa w dużej mierze czerpie z warunków pogodowych, czyli korzysta z tego, co oferuje natura, np. z siły wiatru.

Kombinacja ta pozwoliła na wytworzenie bardzo skutecznej i sprawnie działającej wentylacji. Wybierając ten typ, otrzymujesz niezwykle wiele zalet w formie jednego urządzenia. Dzięki optymalnemu korzystaniu z warunków pogodowych wentylacja ta jest energooszczędna. Oprócz tego nie należy do najdroższych, a więc również pod względem ceny jest niezwykle atrakcyjna. Wentylacja hybrydowa pozwala również na filtrowanie dużych zanieczyszczeń, a więc dodatkowo zapewnia ochronę przed szkodliwymi czynnikami.

Warto wiedzieć, że do zalet wentylacji hybrydowej należy również jej ciche działanie. Nie ma tutaj mowy o hałasującym urządzeniu, którego dźwięk staje się częścią codziennego życia. Jest to urządzenie nowoczesne, w którego produkcji zadbano o zapewnienie nie tylko prawidłowego działania, ale również o dopracowanie pozostałych cech, które wpływają na komfort używania go. Kupując wentylator w profesjonalnym sklepie, otrzymasz produkt dostosowany do współczesnych potrzeb i do danego miejsca, w którym ma służyć.