Adrenalina na zamówienie- czyli jak wybrać rower górski?

Categories Zdrowie
rower MTB

Wraz z rosnącą modą na zdrowy tryb życia, coraz więcej osób rozpoczyna poszukiwanie sportu, który będzie im sprawiał przyjemność i jednocześnie dbał o kondycję i zdrowie. Do łask wracają rowery-te miejskie jak i te górskie. Warto sprecyzować swoje cele i oczekiwania. Chcemy relaksu czy adrenaliny? Jeśli zdecydujemy się na odrobinę szaleństwa i postanowimy kupić rower górski, na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasz sprzęt dobrze nam służył?

 

W ciągu ostatniej dekady rynek rowerowy przeszedł znaczącą metamorfozę. Obecnie w tym samym sklepie możemy nabyć rowery rekreacyjne jak i te zaopatrzone w najnowsze technologie, wyspecjalizowane w bardzo wąskiej dziedzinie. Ceny również bardzo się różnią-od kilkuset złotych, aż po kilkanaście tysięcy. Dlatego tak ważne jest skonkretyzowanie naszych planów.

 

Przy zakupie naszego jednośladu zwróćmy szczególną uwagę na jego ramę, która stanowi pewnego rodzaju ‘‘kręgosłup” każdego roweru. Rama powinna być lekka i wyprofilowana tak, aby pasowała do naszego stylu jazdy. Zwróćmy uwagę na długość górnej rury, która odgrywa kluczową rolę w kontekście pozycji kolarza. Nauczmy się zasady mówiącej, że im niżej znajduje się kierownica, tym pozycja rowerzysty jest bardziej sportowa. Pamiętajmy, że wszelkie elementy naszego roweru można z łatwością wymienić lub dokupić-rama jednak, powinna być trwała, bo to ona jest fundamentem każdego pojazdu.

downhill

Zwróćmy uwagę również na materiał, z którego został wykonany nasz rower. Obecnie projektanci najchętniej wykorzystują aluminium i karbon. Rowery wykonane właśnie z tych substancji są lekkie i wytrzymałe, czyli idealne dla początkujących sportowców. Ich minusem jest cena, która przeważnie jest znacząco wyższa. Tańszym i dość często wybieranym materiałem do produkcji rowerów jest nieustannie ciężka stal. Na rynku możemy również nabyć jednoślady, których ramy są chromowo-molibdenowe – lżejsze od stalowych, odporne na korozję. Ich cenną zaletą jest lepsza absorbcja drgań. Mimo wszystko, niezależnie na jaki rodzaj rowerów się zdecydujemy, przyjrzyjmy się spawom i łączeniom w obrębie ramy, które powinny być precyzyjnie wykonane. Rowery trafiają do punktów sprzedaży w częściach i są składane dopiero na miejscu. To od kierownika sklepu zależy, czy błotniki są dokładnie dokręcone i wszystko sprawnie działa. Sprzedawcę zapytajmy również o amortyzatory. Rowery górskie, celem poprawy komfortu jazdy, bardzo często wyposażone są właśnie w tego typu dodatki, które mają również istotny wpływ na masę pojazdu.

 

Koła wielkości 26 cali zostały praktycznie całkiem wypchnięte przez nowe standardy. W ofertach producentów dominują obecnie przede wszystkim koła wielkości 27,5 oraz 29 cali. Pozwalają one rozwinąć większą prędkość i zdecydowanie poprawiają ogólny komfort jazdy.

Rowery górskie z założenia są przeznaczone do pokonywania trudniejszych terenów np. skalistych ścieżek czy leśnych tras. Opony w naszych jednośladach powinny być dobrane do powierzchni po jakiej planujemy jeździć. Głęboki bieżnik zapewni nam lepszą przyczepność, zwłaszcza w trudnych terenach, niestety będą one sprawiały większy opór podczas jazdy – informuje serwis PM Bike, specjalizujący się w sprzedaży popularnych „górali”.

 

Nie dajmy się oszukać sprzedawcom na tanie teksty typu ‘‘tym rowerem jeździ znany sportowiec’’. Nawet jeśli to prawda, zapoznajmy się z ofertami od różnych producentów i wybierzmy jednoślad, który spełni wszelkie nasze oczekiwania. Nie sugerujmy się również opiniami na forach internatowych czy opiniami znajomych. Każdy z nas ma inna budowę ciała czy kondycję, więc powinniśmy dobrać sprzęt indywidualnie dla siebie