5 sposobów na pozbycie się blizn potrądzikowych

Categories Zdrowie
trądzik

Blizny po trądziku to problem, który dotyka wielu osób. Są one bardzo nieestetyczne i utrudniają normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją nowoczesne sposoby, dzięki którym można się ich szybko, a co najważniejsze skutecznie, pozbyć. Jeśli także borykasz się z takim problemem, to koniecznie sprawdź, jak temu zaradzić.

Dlaczego powstają blizny po trądziku?

Trądzik objawia się wypryskami, które są stanem zapalnym. Nie zawsze jednak goją się one w odpowiedni sposób. Może to powodować powstawanie blizn, których usunięcie jest dość trudne, ale możliwe. Bardzo często bliznom towarzyszą także nieestetyczne przebarwienia. Warto zastosować skuteczne sposoby na to, aby pozbyć się ich raz na zawsze. Dzięki temu skóra odzyska swój blask i będzie zachwycała doskonałym wyglądem.

Blizny potrądzikowe można podzielić na:

  • przerostowa,
  • zagłębiona,
  • przerostowiec.

Blizna przerostowa pojawia się na skórze, gdy po okresie wygojenia rany na skórze wytwarzają się włókna tkanki łącznej. Powstaje ona najczęściej w wyniku niewłaściwej pielęgnacji rany. Zdecydowanie najczęściej pojawiają się blizny zagłębione. Zapadają się one w skórze tworząc wgłębienie. Z wiekiem, gdy produkcja kolagenu w skórze jest zdecydowanie mniejsza, to stają się one coraz bardziej widoczne. Na bliznowce narażone są młode kobiety oraz dziewczęta. Są one wynikiem nadprodukcji tkanki łacznej, która przerasta zdrową skórę w miejscu wytworzenia się blizny.

Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku?

Problem ten może dotyczyć osób w każdym wieku. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że trądzik może pojawić się również w późniejszych latach. Zdecydowanie najwięcej blizn mają najczęściej osoby, które w młodości cierpiały na mocny trądzik, który nie był w odpowiedni sposób leczony. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, to przekonaj się, w jaki sposób możesz sobie z nim skutecznie poradzić.

  1. Peelingi

Stosowanie peelingów pomoże wyrównać powierzchnię skóry i pozbyć się drobnych blizn oraz przebarwień po trądziku. Najlepsze efekty dają zabiegi z użyciem peelingów chemicznych, ale muszą być one przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach. Mają one kwaśny odczyn, które złuszczają naskórek, a jednocześnie wspomagają usuwanie blizn i przebarwień ze skóry. Dzięki nim skóra odzyskuje swój blask, staje się rozpromieniona i napięta.

  1. Mezoterapia mikroigłowa

Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu bezpośrednio pod skórę skoncentrowanych substancji. Wygładzają one skórę, a tym samym mogą skutecznie zmniejszyć widoczność blizn po trądziku. Wstrzykiwany koktajl jest pełen cennych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na stan skóry na twarzy. Oprócz zmniejszenia widoczności blizn możesz liczyć również na spłycenie zmarszczek. Taki zabieg można powtarzać regularnie co kilka miesięcy, co może przynieść jeszcze lepsze efekty.

  1. Laserowe usuwanie blizn

Do usuwania blizn po trądziku bardzo często stosuje się także laser. Dociera on do głębokich warstw skóry, tworząc tym czasem mikrouszkodzenia. W ten sposób komórki skóry są zmuszone do regeneracji i naprawy uszkodzonych struktur. Pobudza to także produkcję włókien kolagenowych. Po takim zabiegu skóra łuszczy się, ale jest zdecydowanie bardziej wygładzona, a przebarwienia oraz blizny mniej widoczne.

trądzik

  1. Usuwanie blizn za pomocą fal radiowych

Niektóre gabinety umożliwiają także usuwanie blizn potrądzikowych za pomocą fal radiowych. Polega on na przykładaniu do twarzy specjalnej głowicy, która nakłuwa skórę za pomocą mikroigiełek, a także rozgrzewa ją poprzez generowanie impulsu elektromagnetycznego. Zabieg ten oprócz zmniejszenia widoczności blizn świetnie dotlenia i ujędrnia skórę. Stymuluje także produkcję kolagenu i elastyny.

  1. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji

Dobre efekty w leczeniu blizn po trądziku może dać także stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się żele z dodatkiem silikonu i retinoidów. Dobre efekty może dać również stosowanie kremów ze śluzem ślimaka, które poprawiają ogólne napięcie i kondycję skóry. 

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki przy zmianach trądzikowych. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać czy drapać zmian. Należy także stosować w tym okresie kosmetyki, które łagodzą intensywność zmian i stanu zapalnego. Właściwa profilaktyka, która będzie odpowiednio wcześnie wdrożona powinna pomóc w zminimalizowaniu widoczności blizn.