3 sposoby na wykorzystanie ławki gimnastycznej

Categories Zdrowie
siłownia

Ławeczki gimnastyczne są podstawowym sprzętem stanowiącym wyposażenie sal do ćwiczeń w szkole, klubie sportowym lub siłowni. Ze względu na to, że charakteryzują się prostą konstrukcją, są łatwe w montażu. Niektóre z nich wyposażone są w zaczepy, dzięki którym można je umieścić w sposób bezpieczny na drabinkach. Najczęściej oferowanymi produktami są ławki o długości od dwóch do trzech metrów. 

Jak można wykorzystać ławkę gimnastyczną?

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie jakiekolwiek sali sportowej bez ustawionych wzdłuż ścian drewnianych ławeczek gimnastycznych. Służą one nie tylko do zapewnienia wypoczynku, ale również do wykonywania ćwiczeń przed treningiem w ramach rozgrzewki. Mogą stanowić sprzęt sportowy, z którego ustawia się tor przeszkód. Wykorzystuje się je także do ćwiczeń mających na celu doskonalenie równowagi. W szkole są miejscem do siedzenia dla uczniów oczekujących na zajęcia wychowania fizycznego, czy podczas przerw między lekcjami na szkolnym korytarzu, ale również służą kibicom dopingującym swoją drużynę podczas meczu. W wielu szkołach ławki znajdują zastosowanie także podczas ćwiczeń gimnastycznych, koordynacji ruchów i wyskoków. Jak się okazuje są one sprzętem uniwersalnym wykorzystywanym w wielu miejscach i do różnych celów. 

Gdzie można wykorzystać ławkę gimnastyczną?

Ławeczki gimnastyczne znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Są nimi szkolne sale sportowe, sale gimnastyczne, także rehabilitacyjne, hale sportowe, profesjonalne kluby piłkarskie, kluby fitness i siłownie. Mogą z nich korzystać zarówno uczniowie w szkole, dzieci na dodatkowych zajęciach w klubach, a także dorośli. Rynek oferuje tego typu produkty, które spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa i jakości, a także dostosowane są dla użytkowników w różnym wieku. Ich solidność, stabilność estetyka i staranne wykonanie umożliwiają korzystanie z nich przez wiele lat, bez konieczności napraw. Posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa, niezbędne przy tego rodzaju sprzęcie gimnastycznym dla szkół i klubów. 

Jakie cechy powinna posiadać ławka gimnastyczna do szkoły?

Ławki gimnastyczne są podstawowym elementem wyposażenia sal gimnastycznych dla uczniów wszędzie tam, gdzie odbywają się lekcje wychowania fizycznego. Ze względu na intensywność użytkowania w takim miejscu wykonane są z solidnych materiałów, zapewniających stabilność konstrukcji, odporność podczas siedzenia i bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Produkowane są z ekologicznych materiałów, którym jest drewno. Niezwykle istotną kwestią gwarantującą ochronę przed kontuzjami podczas wykonywania ćwiczeń jest zaopatrzenie nóżek w zabezpieczenia antypoślizgowe. Z tego też powodu niektóre z nich posiadają metalowe nóżki. Zabezpieczenia antypoślizgowe minimalizują również ryzyko zarysowania parkietu. Konstrukcja ławeczek gimnastycznych jest odporna na obciążenia nie tylko podczas siedzenia, ale również w trakcie wykonywania z ich pomocą różnego rodzaju ćwiczeń. Cechą dobrej jakości ławeczek gimnastycznych dla szkół są odpowiednio wykończone, z reguły zaokrąglone rogi, które zmniejszają ryzyko obić, otarć i kontuzji podczas przeskakiwania przez ławkę, czy biegów wokół niej. Od wyboru właściwego modelu zależy bezpieczeństwo użytkowników polegające na uniknięciu urazów i kontuzji. Świetnie sprawdzą się podczas ćwiczeń osób w różnym wieku, również  najmłodszych.

siłownia

Jakie cechy powinna posiadać ławka gimnastyczna treningowa?

Ławeczka gimnastyczna treningowa oprócz cech takich jak stabilność, solidność wykonania, antypoślizgowe zabezpieczenia została wyposażona w drugą, węższą deskę pod spodem konstrukcji. Po jej odwróceniu może służyć jako równoważnia do treningów gimnastycznych. W przypadku zastosowania tego rodzaju sprzętu w szkolnej sali sportowej lub na siłowni i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania tradycyjnej belki równoważnej ułatwia ona wykonywanie ćwiczeń nad utrzymywaniem równowagi, a także prowadzenie treningów gimnastycznych. Zaletą ławeczki gimnastycznej jest łatwe uzyskanie właściwej pozycji przy ćwiczeniach, dlatego prawdopodobieństwo popełnienia błędu, prowadzącego do kontuzji, jest znacznie mniejsze. Stabilność wynikająca z całkowicie płaskich powierzchni sprawia, że wykonywanie odpowiednich ruchów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. 

Zalety treningu z wykorzystaniem ławki gimnastycznej

Trening na ławce gimnastycznej angażuje różne grupy mięśni zarówno dolnej, jak i górnej części ciała. Ma pozytywny wpływ na kręgosłup i pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia wykonywane na tego rodzaju sprzęcie poprawiają koordynację ruchową i pomagają w pozbyciu się nadmiernych kilogramów, zwiększają wydzielanie serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia, dzięki czemu poprawia się nastrój osoby ćwiczącej.